Nėse ju kan thy kerin ose banesen - THIRENI POLICIN, NJI ORĖ PERPARA

[ home] - [ video ] - [ lojra ] - [ vicatė ] - [ magicland ] - [ about me ] - [muzikė] - [zoom] - [ minirja ] - [ e-mail ]

  Ma mirė pesė para dymbėdhjetė, se as nja pas njave.

Femrat kanė problem, pėr tė gjitha zgjidhjet.

Meshkujt e sotit s`janė mo, qa s`kanė qen kurrė.

Ato ēka s`mundet kurrkush, muj edhe unė.

Dikush pinė, prej gėzimit, dikush prej idhėnimit, e dikush prej mėngjesit! 

Unė kam lind  kėshtu, cili ėshtė arsyetimi ytė.

Nėse nuk mundeni me jetu pa njėri tjetrin, martohuni, dhe keni me mujt!!!

 

Postune: 31.03.2006.

 

Ministri e ka ngrirė postin, por nuk e ka ngrirė rrogen. Kryeministri e ka shansen me ja "mrdhi" krejt.

kliko kėtu - me pa foton origjinale

Postune: 27.03.2006.

Po i ankohet tipi dostit, qe po ja zajebatin djalin nė shkollė dhe ja kanė ngjit njė nofkė. Ēfarė nofke? Ari! Ani b`e djalė, nuk po kuptoj, nuk paska kurgjo t`keqe aty. Qysh nuk ka, po ai e ka emrin Enis!!!

Postune: 27.03.2006.

 

Delegacioni i Kosovės nuk mundet me shku nė Hanė, se n`anije nuk ka vend pėr body-garda.

Postune: 20.03.2006.

Po hinė gjeli nė kotec me pula, kur po e sheh shotani i ka ranis pulat dhe po i maltreton seksualisht. Ēka je ka bonė bre, qu dil jashtė - po brtet gjeli? Mos me shti qetash mu shtri si i coft, e mandej krejtve me ju pre - po kercenon shotani.

Pasi qe te menqmit po ju leshojnė rrugen, budallat po e udheheqin boten.

Mė shumė se gjysmen e rroges po e jap pėr ndihma humanitare. Gruas dhe femive.

Tipi me tipken tu u "kap" ne karika para fakulltetit Fillozofik ne Prishtinė: Oj loqk, a po me lejon bre me ta rras mbrenda - po e lut tipi, tipken. Apet ti, sa here e kena diskutu ket sen, dhe a jena marr vesh qe nuk ka asi sene, para se te fejohemi. Te kam thon 1milion here qe dua te jesė virgjine. Ani de, se nuk bohet nomi, na edhe ashtu kena mu feju se shpejti. Hajt bre vetem pak, hajt qe vetem gjysen po e shti mbrenda - po insiston tipi, se mbaroj krejt. Kurgjo nuk po te besoj - nuk po e ndėron mendjen tipka. Oooo, pasha nanen, pasha krejt familjen, vetem gjysen po e shti, vetem gjysen breeee - tipi tu qit flakė. Hajt, pasi qe po thy, por vetem gjysen, hiq ma shumė - po pranon, jo bash me qejf tipka. Ndreqet tipka, dhe tipi menxi qe e ka prit, t`ja rras sa qe e ka te madh dhe te gjonė. Po punon tipi, kur tipkes po ja nis me i pelqy: A di ēka, hajt shtine edhe gjysen tjeter..... - tash po insiston tipka! Aaa jo, nuk muj, se jena marr vesh...

Kush vdes nė vjesht, pėr to nuk ka dimėr.

Katastrof ėshtė, kur te bonė kille, aq sa te shkon keri.

Postune: 17.03.2006.

 

Pikturė muri, diku nė Serbi, pas 600 vite. Carla del Ponte duke e ushqyer Millosheviqin. Emri i piktures: Den Haag devojka.

Postune: 15.03.2006.

 

Medikamenti nuk ka reagu, se pacientit i ka kalu afati i perdorimit. Paketa nuk u mbyll hala, se nuk po dihet adresa e fundit.

 

Shkruani komentet tuaja ne BBC per pavarsine e Kosoves.

Shkurt dhe Anglisht,  dhe me argumente :

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4792372.stm

Postune: 11.03.2006.

 

Kisha pas dėshirė, nėse ka mundėsi, pak me mi shliru zinxhirėt, se m`keni shtringua shumė.

Postune: 11.03.2006.

 

Dikur dirigjent - dikur i bien "kavallit".

Postune: 06.03.2006.

 

Edhe nė kulturė, si nė sfera tjera, kena metė nė foto-montazha.

Postune: 04.03.2006.

 

Politika ėshtė shah! Lėvizja e "figurave", sjell deri nė mat.

Postune: 26.02.2006.

Jeta ėshtė e vėshtir, dhe po na merr shumė kohė. Ēka po fitojmė nė fund – vdekjen. A ėshtė vdekja shpėrblim? Nėse ciklin jetėsor e kthejmė mbrapsht, po del....Sė pari duhet te vdesim, qe ta hekim prej ka**t ketė ēėshtje. Mandej duhet te jetojmė nė domin e pleqve. Prej atyhit na qesin pėr shkak qe jena te ri. Atėherė hynim n`punė. Punojmė 40 vjet, deri sa nuk bohesh shumė i ri pėr me punu. Mandej ja nis mu drogirat, me pi, me shku ne zhurka dhe je hazėr pėr shkollėn e mesme. Po regjistrohesh ne shkollėn fillore, krejt ditėn je jashtė dhe nuk ki kurrfarė obligime. Po bohesh bebė, po kthehesh ne basenin e mamit dhe aty po rrinė 9 muaj. Dhe ne fund po pėrfundon si orgazėm.!!!

Masturbimi ėshtė sexi cili po tė shkon pėr dore.

A e din naj post? Op, Uashington post!

15 dit zie n`Kosovė dhe tipi nuk po do me i kry obligimet ndaj femrės.  Ajo po insiston, por aj nuk po do as me ni: A nuk po e sheh qe krejt Kosova po ndjen dhimbje, a nuk po sheh qe krejt flamurėt janė ne gjysme shtizė....Ani de, qite edhe ti kondomin ne gjysme k** - po i ndėrhyn tipka e kalltė.

Interesant ėshtė dėshira e Serbisė me jetu me shqiptaret e Kosovės cilėt i urren mė se shumti, dhe qė e urrejnė mė se shumti.

Po ju kėqyri qe 8 orė jeni tu nejt ne pompė te benzinit. Ēka jeni tu bo kėtu? Po mundona me lanė duhanin!!!

Turku me duar ne gjoks po e kėqyr me gėrdi pjatėn e stėr-mbushur me mish te kalit. Turku i vogėl po e kėqyr sė pari Turkun e vjetėr, mandej pjatėn dhe i uritur po i drejtohet Turkut e vjetėr: Nėse ty nuk po te hahet, a ta ha unė, se jam shumė i uritur. Turku i vjetėr po ja ofron pjatėn dhe Turku i vogėl po ja nis me shpejtėsi me hanger. Po han aj, dhe po han, kur ne fund te pjatės po e sheh miun e coftė. Menjėherė po e kthen n`pjatė krejt ato ēka e ka hanger. Turku i vjetėr tu e kėqyr, po thotė: Edhe unė kam hanger deri kėtu dhe mo nuk kam mujt.

Boll po gjuaj me fjalė, por nuk po e rroki asnjė.

Postune: 24.02.2006.

 

Kanė punu me "ALFERONIN" dhe nuk e kanė problem me shit "UNIONIN"

Qytetarėt, artistėt, Kuvendi Komunal i Prishtinės, Ministria e Kulturės, Parlamenti i Kosovės:

JANĖ KUNDĖR PRIVATIZIMIT TĖ OBJEKTIT "UNION"

Postune: 18.02.2006.

 

Shqipėria selektorin e ka Gjermanė, pse Kosova nuk mundet me pas selektorin Danez ose Italian. Kosova pėr kualifikime, nė grup e ka vetėm Serbin.                                                                                                         Selektoret e ekipit Kosovarė: Haziri - Krasniqi

Postune: 11.02.2006.

 

Une ua solla porosinė, por ata e kthyen pėr njė qime - (qime - kime).

Postune: 06.02.2006.

Dėgjova qe serbet e Kosovės po dojnė masovikisht me ndrru fenė, se nuk po kanė pare ma as pėr letėr-toaleti.

Teorinė, qė teshat nuk e bėjnė njeriun, e kanė vėrtetu mė sė miri Serbet. Kanė vra edhe civil.

Bota u mbetet tė rinjve. Nėse ua lėmė.

Deri te ata, qe kanė bo diēka, ėshtė vėshtir me ardhė. Ose janė tė rrethuar me bodigarda ose janė nė burg.

Jeta n`Kosovė: E shtrenjtė, e nuk vlen.

Nėse doni me shit atdheun, lejeni njė vend pėr varrin e juaj, qe edhe fėmit e juaj me pas ēka me shit.

Transfuzionin e kanė zbulua mickojat.

Shumica e kėtyre Evropianėve po janė bulasha, garant pėr qato po na kthejnė shpinėn.

Kisha mujt me flejt rahat, por nuk po kam ku.

Qashtu diēka, nuk kisha pas pa kurrė. Mandej e lėshova ujin.

Sa mė lerg vendlindjes, aq mė shumė patriot.

Ata qė po kanė lidhje, nuk po kanė zgjidhje.

Ej njeri, mbrėm ka qen shumė ftohtė, minus -20°! Po qvar minus, ka qen edhe mė ftohtė underline _20°!!!

Tipi me Fiqė ne dalje te Graqanices nuk po mundet me koqit dhe me krejt forcėn po i mėshon  mbrapa tipit mė tė ri tė BMW-s serisė shtatė. Nė displeyin e BMW-s po lajmėrohet informata: “Found new hardware. Do you want to install now?”

Postune: 04.02.2006.

 

Ngushėllimet nė Athinė.

Postune: 31.01.2006.

Si e pash unė varrimin e kryetarit Rugova.

Varrimin e kam pėrcjell prej banesės, pasi qe nji natė ma heret jam ngri ne rend para Kuvendit, duke prit me nderu kryetarin e Kosovės. Tu e kėqyr transmetimin, e paramendova veten si me qen serb i Kosovės. Nuk keni ide, sa interesant mu bo varrimi. Si serb i Kosovės, nuk mujsha me besu qe shqiptaret dinin te organizojnė diēka te tillė. Krejt funksionoje super, sallėn 25 majin nuk e njofta, plus i pash njerėzit brenda tu i desh palltat prej nxehtit. Si Serbin e Prishtinės, mė se shumti m`kallke prania e tipave te veshėn me uniforma si te ushtrisė. Neve, ndėrkombėtaret krejt kohen na thoshin qe TMK-ja nuk ėshtė ushtri. Kur i kam pa edhe tu gjuajt me pushkė, ke ka m`bien tfikt (da padnem u nesvest). Nėse qajo ēka pash ne TV, nuk ėshtė ushtri, atėherė ē`a ėshtė. Kurrė nuk kam pa, qe vatrogascat(zjarrfiksat) gjuanin me pushka. Neve ne Serbi po na thojnė qe ka me u kthy ushtria dhe policia jon ne Kosovė. Hajt ushtria, nuk kanė qen edhe aq shumė, po sa polici ish ne Kosovė. Nė televizion kisha bindje qe ka mė shumė, se ne kohėrat mė te mira te dashurit tonė Millosheviqit, cili i pafajshėm po kalbet ne burgun e Hagės. M`ra n`mend kur me shokėt e mi u pata paraqit ne polici si rezervist, e mi dhanė teshat dhe kallashnikovin e qysh e shprazėsha krejt “okvirin” prej ballkonit kur Zvezda e jepke gol tu luajt me Partizanin. Pas kėsaj qe pash, duhet me i ndru tabelat, se i kam hala ato te vjetrat PR, se me bo me m`nxon, mos po ma bojnė si na qe ju bojshim ne punktin te hotel Besiana. Fjalimi i Petersenit me nxoni tu ju pėrkthye ja 30 serbeve cilėt ishin mbledh me kėqyr varrimin. Nanen e Sorensenit, ken ka m`rahin mu, pasi qe ju pėrktheva edhe fjalinė e fundit, ku ky Jeseni gati nuk tha qe Kosova ka me u bo pavarur sa jam unė administrator. Mendojshin qe po bojė hajgare me ta. Nuk mundeshin te besojnė qe administratori i Kosovės i fol ato fjalė. Hiq ma i mirė se Sorenseni, nuk ke edhe Sollana, prej cilit edhe nuk kena prit mė mirė se aj na pat bombardu para ja 6,7 vite. Ne sall ku e pėrcjellshim varrimin nuk u dėgjoje mirė prej zhurmės te agregatit cili punoje krejt kohen, pasi qe shqiptaret mo nuk po na lėshojnė rrymėn, cilėn na nuk e kena mendjen me pagu. Pėrpara protestojshim, dhe pas nji jave na e lėshojshin, por prej qe ka ardh ky pisi i Danimarkės, e kanė bo njėfarė sistemi “ABC” me e leshu rrymėn, por po get neve na kanė shti ne “D”. Krejt me mall po e kujtojnė at Danezin tjetėr, Hakerupin, me cilin na pat thy. Hallakama mė e madhe ndodhi kur ne televizion u shfaqen edhe tradhtaret ma te mėdhenj te popullit serb, si qe janė Janez Drnovshek, Stipe Mesiq dhe sidomos Maqedoni Branko Crvenkovski. Dikush ne sall tha qe Maqedonia kurrė nuk ka me e pranu Kosovėn si shtet, e tjetri ja kthej qe maqedonet i kishin ndru librat e gjeografisė, dhe ne to po shkruaje qe Maqedonia kufizohet me Bullgarin, Greqinė, Shqipėrinė, Kosovėn dhe Serbin. Krejt ky varrim kjart tregon qe shqiptaret kanė qen ne koalicion me Sllovenin dhe Kroacinė pėr mi shkatėrru Serbin. Maqedonet hala nuk po e kuptojnė ēka i ka gjet ne momentin kur ju kanė dhanė drejtat shqiptareve, dhe Crvenkovski nuk ėshtė i vetėdijshėm qe se shpejti ka me pas mbiemrin “Kuqi”. Ne sall krejt u pajtuam, qe kur kena mujt me nejt nėn Turqit 500 vjet, kena me duru edhe nėn shqiptaret, por Serbia mė herėt ose mė vonė, ka me u kthye ne Kosovė. Pas kėtyre fjalėve, dikush ja nisi kėngėn “Bozhe Pravde” dhe te gjithė u quam n`kėmbė te vendosur qe te presim edhe 600 vjet, nėse ka nevojė. Qysh kem tu e kėndu himnin e ri te Serbisė, ne televizion ja nisi te intonohet himni i ri i Kosovės. Krejt mbetem n`kėmbė, tu mos besu, qe shipcat e paskan komponu edhe himnin cili dallon prej ati te Shqipėrisė. Tu e mbaru tekstin e kėngės “Bozhe Pravde”, ne kafe po hin njė polic bugar, cili mbeti i shokuar duke i pa 30 serb tu nejt n`kėmbė ne kafe, dhe plot tjerė ne televizion cilėt po ja japin nderin e fundit Ibrahim Rugovės. Automatikisht krejt u ulem dhe ne televizion u shfaq ne rendin e parė ministri pėr kthim ne qeverinė e Kosumit cili n`kėmbė i pėrcjellke himnet e Shqipėrisė dhe te Kosovės. Lajmrimin e Petkoviqit ne rendin e parė, shumica e serbeve e pėrcjelli duke e pėrmend tradhtarin e madh Serb – Kopiliqin. Pakėnaqėsinė totale e krijoj polici Bugar, cili si pėr veti ja nisi ti njeh atributet e njė shteti. Presidentin e paskan, flamurin e paskan, himnin e paskan, ushtrinė e paskan, policin e paskan, qeverinė e paskan, ministrat i paskan....numėrimin e ndaloj njė shishe e “shljivovices” cila kėrciti nė krye te policit bugar. Fotografia e varrimit humbi, pasi qe u harxhit benzina ne agregat. Duke e prit benzinėn, ne kafe ja nisen komentimet reth jetės dhe veprės e Ibrahim Rugovės. Shumica e biseduesve u pėrqendrua ne zgjedhjen paqėsore pėr cilėn u mundua krejt jetėn doktor Ibrahim Rugova. Bash kur ne kafe u krijua sa do pak njė atmosferė tolerante, pėrsėri u ndez televizioni EI NIS dhe ne ekran u shfaqen fytyrat e Hashim Thaēit, Fatmir Limės dhe Ramush Haradinajt. Nė moment, atmosfera e sallės 1 tetori, kaloj ne kafen tonė nė Graqanicė, kurrkush nuk e foli as njė fjalė. Shėtitjen deri te varrezat ne Velani, i kena pėrcjell si ne trans, duke u munduar me gjet numrin e njerėzve cilėt kanė dal ne ketė ftoftė. Njoni e krahasoj ketė fotografi me ditėn kur kanė hi trupat e NATO-s, e mbrapa tyre shqiptaret qe u kthejshin prej refugjatllukit ne Maqedoni. Tjetri dha mendimin, qe tash janė shumė mė shumė, kur bugari me salvet n`krye, prej inatit, e vlerėsoj qe janė 20 milion. Krejt kohen tu shpresu qe po ndodh diēka, ceremonia e varrimit kaloj perfekt. Nuk kisha mo ēka me ju pėrkthye, krejt e pamė vet ne televizion, krejt ato delegacione, delegacioni i Shqipėrisė, gjeth aj popull, policia, ushtria, flamuri, himni....Mbetem pa tekst, si qe ka me metė delegacioni i Serbisė ne negociatat pėr statusin e Kosovės.

Postune: 28.01.2006.

 

Pse jo? Kandidati pėr kryetar tė Kosovės.

Postune: 21.01.2006.

 

Diku nė Vjenė

 

 

e-mail: xena@xenini.com


Counter

        me shku te vicat