xenini.com

 

Klubi i tenisit Dielli e falenderon Vėrshimin nga Londra dhe posaqerisht Norin(zyrtari lart i keti klubi dhe caffe Papillonit) per kontributin qe e dha per senzibilizimin e opinionit Britanez, qe edhe ne Kosov luhet tenisi. Disa hulumtime mė te reja tė cilat jan bo ne Breg tė Diellit, tregojn qe tenisi atje u luajt edhe para se me e qit rrjeten Xeni(xenini vet), Eskima(kryetari momental, ja ka ngjit emrin djalit vet sipas emrit klubit, Fatosi(njeriu qe ka kcy prej katit tret pa parashut, dhe prej qati kcimi i ka dy shrafa ne komė, Smoki(momentalisht ne Londer), Agroni(programeri nga N.Y. pergatit raviolla ne Pijat), Petriti(ka lan punen ne U.S.Office), Miki(momentalisht ne Londer, vetem nji her ka qen pas luftes ne Prishtin), Dritoni(momentalisht i punsuar ne Koha Ditore), Bekimi(student i arhitektures me licenc nderkombetare per trajner tenisit), Kela(i vetmi expert Kosovar ne disa lami), Ekremi momentalisht i nxonen me ngjitjen e banderollave nėper cigare.

Pėr ata qė nuk e dijin ky ėshtė topi tenisit.(mos kliko palidhje, spo shkrun me kliku a)

Ka fillu me punė, shitorja me leje te punes www.tenniskosova.com kėtu mund tė merni tė gjitha  informatat nė lidhje me tenisin ne Kosovė. Nė sajt janė reth 7 milion fotografi, te cilat nuk ju lejojn te merziteni.

kliko nė baner, pėr me shku nė tenis, e mandej kthehu

                                                                                   

LAJME TAZE TENISIT BOTROR:

 

Shkencėtarėt e kan gjet njė rekvizit ne oborr  te shkolles Ismal Qemali prej kohes sė Ilirėve, i cili duket si reket i tenisit, po ende  sjan te pajtimit, a ėshtė reket, a ėshtė rekvizit per me i  shkun tepihat. Nese vertetohet qe ėshtė reket, bjen  teorija e Anglezve qe ata e kan zbulu tenisin. Sipas disa burimeve nga Gjakova, flitet qe stergjyshet e Keles dhe te Xeninit, e kan zhvillu ket loj ne Qabrat te Gjakoves, dhe gjeth fitus kish dal stergjyshi i Xeninit (istorija po perseritet). Edhe me njė pjes Kanunit te Lek Dukagjinit permendet loja e tenisit, dhe aty thot:Nese hupni prej kundershtarit, duheni me i  duru zajebancijat e atije qė fiton, nese hupni prap prej te njejtit person, lejeni ket loj krejt dhe meruni me blegtori, ose shkoni te shpija dhe hypni shkelma grus, nese jeni te martuar (Kanuni se ka parapa, qe hupsi mundet me qen i pamartuar).

Tash mund ti shihni fotografit, cilat na kan dergu drejtperdrejt nga klubi tenisit "Wimbledon"- Nori, Vėrshimi dhe Dragusha. Me siguri ka me ju ra ne sy, sheji mbrojtes i klubit "Dielli" ne majicen e Vėrshimit, qka edhe nji her tregon shoqnin ndermjet dy klubeve te mdhaja, dhe me tradit shekullore.

  Obori i Wimbledonit. Fotografija sėsht e paster, se zyrtarit klubit ju ka dridh dora gjat fotografimit.

 

                                                     Dielli nė shpin dhe zemer, Wimbledoni para ftyres.

 

Nori para Wimbledonit: A muni ju qėshtut!

 

                                                       Une e kom qėshtut gjdo ditė!

 

  Prishtinalit tė cilet skan shku per azil, po per qejf ne Wimbledon!

Kėto fotografi, pa pare, mund ti shikojin edhe shqiptart e Londres, tė cilet skan qen kur ne Wimbledon.

Wimbledoni nė Breg Diellit: Falė Bleres, Astritit(qe u martu me Bucin, cilja ma ka pru peshkirin nga Londra), klubit Wimbledon cili e ka bo ket peshkir, ju mund ta shihni nji pjes te Wimbledonit edhe ne Prishtin.

 . Wimbledoni nė Breg Diellit.

TURNEU I HAPUR "DIELLI 2001"

                         

Tribinat gjat finales

                                                                                   

Disa pjesmars turneut          Jeton Hajdari gezohet                    Finalistet me kryesin            Baduan Pire ja jep qekun Jetonit

 

Drejtperdrejt nga Radio Televizioni tė Kosoves, vetem nė xenini.com, mund ti shihni fotografit nga finalja e madhe ne tenis "DIELLI OPEN 2003". Hera parė ne tokat shiptarve u transmetu nji meq i tenisit live.Xenini me ket rast e falenderon RTK-n dhe drejtorin e saj Liridonin. Kurgjo sish bo, edhe pa grupin Lindja, firmen B2, caffe Papillonin, restoranin THAI, Kosova Consulting, Domi Commercin, Rainbow Companin, pa Eskimen, Petritin,Tuten, Benin, Viganin, Binin, Visarin, Deen, Beken, Suzin, Duken, Betimin, Jetonin, NATO-n, UQK-n.

TURNEU I HAPUR "DIELLI 2003"

Fotografija turneut:

  Nė RTK drejtperdrejt, hera parė nė historin tenisit Kosovar, ka shku transmetimi ndeshjes finale turneut tradicional.

Fotografijat e fushave, para finales:

                             

Fotografijat gjatė finales:

                                                                                           

ja nisi                                               nxane qat kader                              security                                             sponzorat

                                                                                           

tribina No.1                                      tribina No.1                                     tribina No.2                                     tribina No.2

                                                                                           

 doganierat                                       VIP                                                  kryesia klubit                                  syri kameres

                                                                                           

komentatoret                                  finalistet duble                                 Limoni me kupė                              gjysemfinalistet nga Prizreni

                                                                                           

xenini me refera                              kampionet duble                             komplet stafi realizus                     ardhmeria "Diellit"

TURNEU I HAPUR "DIELLI 2004"

 

 

Publiku i gatshem pėr finalen e vitit

Zyrtaret Komunes, Drejtori turneut, Lirie Domi,

perfaqsuesi sponzorit - FREESENET

Nxemja kamermanave dhe lojtarve

 

 

 

 

Jeton Hajdari po nxehet

Arben Islami po nxehet

Jetoni po servon

 

 

Beni pret serven

Pa ja marė qet gem....!

Une qet turnir po e fitoj e..

 

 

Referat e vijave.

Ceremonija.

Shefja zyres Amerikane danė shperblimet gjysemfinalistve.

 

 

Drejtoresha Departamentit sportit jep kupen Kampionit

Kampioni Jeton Hajdari pershendet tė pranishmit dhe shikust tė RTK-s

Vjollca Krasniqi pershendet tė gjithė.

 

 

Kampioni Jetoni me vllaun dhe ...

Organizatoret sė bashku.

Te gjithė sė bashku.

 

 

Treshi DIELLIT - Vigani, Visari, Shkumbini.

Shihemi perseri nė DIELLI 2005

Darka nė restoranin Rron pas finaljes

 

 

Bordi organizativ - Gėzimi, Shkelzeni, Kelmendi, Petriti (mungojnė Dritoni, Fatosi)

TURNEU  "DIELLI OPEN 2005"

Me 18 qershor ne finale u takuan Jeton Hajdari nga Prishtina dhe Agim Bajraktari nga Prizreni. Meqin e transmetoj direkt Radio Televizioni i Kosoves ne te dy rrjetet. Jeton Hajdari fitoj 2:0 me seta (6:4 ; 6:0) dhe pėr tė katėrten her fitoj turneun DIELLI OPEN. Jeton Hajdari u shperbly me 200 euro, Agim Bajraktari si finalist 100 euro, dhe gjysemfinalistat Gurash Hasani dhe Behart Kurteshi u shperblyen me nga 50 euro. Sponzor i turneut ka qen Kompanija BUQAJ.

Serva Jeton Hajdarit

Armja kryesore e Jeton Hajdarit

Serva Agim Bajraktarit

 

 

Nuk mujti mė shumė kunder Jetonit

Komentatoret finaljes Arben Berisha dhe Shkumbin Hoxha

Besart Halimi i ETHEVE po kendon live

Drejtori turneut, Suzi, Donika

Agim Bajraktari mer shperblimin si finalist

Hajrush Baraliu jep shperblimin dhe kupen kampionit

Kampioni Jeton Hajdari pershendet publikun

Kampioni DIELLIT OPEN 2005    Jeton Hajdari

Arben Islami me Jetonin dhe adhurust

Kshilli organizativ dhe referat

Hajrush Baraliu me referat dhe organizatorin

Krejt bashk

Foto pėr histori

Driton Latifi dhe Gėzim Mehmeti erdhen ne finale

Fatos Berisha dha shperblimet gjysemfinalistve

Vigan Hoxha referi kryesor turneut

Drejtori turneut po jep intervju TV Dukagjinit

Organizatori me Jeton Hajdarin

finalisti Agim Bajraktari

Agimit nuk ja deshti

Beni me falenderim

Vigani nelt, Vigani posht

Gurash Hasani u shpall teniseri ma korekt i turneut

Kampioni, Zyrtari Komunes, Drejtori Turneut

Kupa ėshtė garant e imja

Sponzori turneut me Kampionin - ChioChipsi - Jeton Hajdari

Prej kamerave po shihet interesimi pėr finale

KFOR-i Gjerman ka ardh prej Prizrenit me perkrah Aguimin

Pershendetje sportive dy top teniserave tė Kosoves

Edhe gjysemfinalet kan qen shum te vizitune

Hallakama e finaljes

Finalja prej rruges

Nxansat e Limanit

Fansat e Agimit nga Prizreni

Femit te dera duke e percjell finalen

Beni  nė publik

Donika, Sebi, Suzi dhe drejtori

Zyrtari komunes Prishtines(Hajrush Baraliu) ndermjet zyrtarve tė klubit nga Prizreni(Naim Shehut dhe Jeton Hajdergjonajt)

Ekrem Hajadari njani prej ish talentave tė "DIELLIT"

Foto pėr poster

BENI dhe NAIMI nė ROLAND GAROS 2005

Treneri klubit Prishtina Beni me La Kosten

Treneri Beni live nė French Open

Trenerat Beni dhe Naimi te vendi...

Federeri live, me kamer te Benit ne sajt xeninit

Fituesi turneut Nadali live

Sharapova tu u mundu mu tregu para kameres Benit

DIELLI OPEN 2006

kliko kėtu, pėr me shku ne DIELLI OPEN 2006

 

DIELLI OPEN 2007

kliko kėtu, pėr me shku ne DIELLI OPEN 2007

Qysh sillet kryt nė tribina gjat lojes.

Ketu mund ti shihni fotografit e vjetra dhe te reja tė teniserave dhe ish teniserave te Bregut Diellit:

Dritoni(perfaqsusi Babollatit per Kosovė), Genti (diku ne Amerik), Shkumbini (trener i tenisit nė New York), Bekimi (trener i tenisit ne Prishtinė), Dugi (student nė Gjermani).

Dritoni (njani prej themelusve klubit tenisit "Dielli") nė "Tirana Open 1996", me lujtarin nga Shiprija, Ridin.

 

                                                                                              

 

                                                                                                              kthehuni, reth Tuzit.....

Counter